ZARZĄDZANIE PROJEKTEM NA PODSTAWIE V PÓŁMARATONU ZIEMI PUCKIEJ

Akademia Wychowania Fizycznego i sportu  im. Jędrzeja Śniadeckiego W Gdańsku


 

Uczelniane Centrum Edukacji Ustawicznej

Podyplomowe Studia Organizacji i Zarządzania w Sporcie

Kamil Groenwald


ZARZĄDZANIE PROJEKTEM NA PODSTAWIE V PÓŁMARATONU ZIEMI PUCKIEJ

praca dyplomowa wykonana

pod kierunkiem

dr Joanny Jedel

Gdańsk, 14 czerwiec, 2014.

 


Celem niniejszej pracy jest przedstawienie działań podjętych przez Lekkoatletyczny Klub Sportowy Ziemi Puckiej, jako organizatora w zarządzaniu projektem jakim jest V Półmaraton Ziemi Puckiej.

WSTĘP

Półmaraton jest to bieg na dystansie 21 kilometrów i 97,5 metra, konkurencja lekkoatletyczna, zaliczana do biegów długich. Zawodnicy pokonują dystans równy połowie długości biegu maratońskiego. Półmaraton rozgrywany jest tylko jako bieg uliczny, często przeznaczony dla wszystkich, bez względu na wiek i stopień wytrenowania. W Polsce organizuje się coraz więcej tego typu biegów, ponieważ coraz więcej ludzi uprawia biegi długodystansowe typowo amatorsko. Prawie każda impreza tego typu, przyciąga setki a nawet tysiące biegaczy. Osoby, które trenują biegi, szukają możliwości sprawdzenia się, uczestniczenia w tego typu biegach jak i promowania zdrowego stylu życia. Jedną z takich imprez sportowych jest Półmaraton Ziemi Puckiej, który zdecydowałem się przedstawić w tej pracy.

Tradycje długich biegów na ziemi puckiej sięgają roku 1980. Wówczas to rozegrany został bieg na dystansie 21km (półmaraton) z Jastarni do Władysławowa, który powtórzono także w latach 1981 i 1982. Atrakcyjność trasy i sprawna organizacja zwróciły uwagę obserwatorów z Polskiego Związku Lekkoatletyki, którzy zlecili Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Pucku organizację dużego maratonu . To był początek dwudziestopięcioletniej przygody z maratonem na ziemi puckiej. I Maraton Biegowy Szlakiem Obrońców Helu o Błękitną Wstęgę Zatoki Puckiej odbył się 22 maja 1983r. na trasie Jastarnia – Jurata – Jastarnia – Puck. W roku 1990 nastąpiła przerwa w organizacji biegu. Kolejne lata 1991, 1992, 1993 to organizacja biegu na zmienionej trasie z Helu do Pucka, tak jak planowano u zarania tej imprezy w 1983r. Rok 1994 to kolejna zmiana trasy Władysławowo – Karwia – Minkowice – Puck, oraz nazwy biegu na Maraton Ziemi Puckiej.

Po dwóch latach ponownie zmieniono trasę. Przyczyną tylu zmian trasy był rosnący ruch turystyczny na Półwyspie Helskim. Od roku 1996 biegano na trudnej i pagórkowatej trasie, Strzelno – Jastrzębia Góra – Karwia – Krokowa – Puck. Od XVII maratonu meta biegu, która dotąd znajdowała się na rynku w Pucku, przeniesiona została na miejski stadion. W roku 2001 Maraton Ziemi Puckiej stał się także okazją do rywalizacji w ramach I Mistrzostw Polski Nauczycieli.

Dotychczasowa trasa pełnego Maratonu ze względu na narastający każdego roku ruch samochodowy w ośrodkach wczasowych była już nie do zaakceptowania . Jak również organizacja w naszym województwie w krótkich odstępach czasowych czterech maratonów to główne powody zakończenia przygody z organizacją jednego z pierwszych maratonów w Polsce.

W roku 2009 Lekkoatletyczny Klub Sportowy Ziemi Puckiej z pewnymi obawami przystąpił do organizacji I Półmaratonu. Okazało się, że te obawy nie były uzasadnione ponieważ uczestników biegu było zdecydowanie więcej niż w przypadku organizacji pełnego Maratonu, jak również trasa biegu, Kąpino – Darzlubie – Połczyno – Puck, okazała się – w ocenie uczestników – jedną z najlepszych w Polsce. II Półmaraton rozgrywany był na trasie Puck – Błądzikowo – Rzucewo – Żelistrzewo – Błądzikowo – Puck. Od tego roku start i meta znajdują się na stadionie, żeby uniknąć niezwykle trudnego dowozu zawodników na start, na miejsce gdzieś oddalone. V Półmaraton Ziemi Puckiej miał trochę zmienione odcinki biegu i rozgrywany był na trasie Puck – Błądzikowo – Żelistrzewo – Osłonino – Rzucewo – Błądzikowo – Puck.

PLAN ORGANIZACYJNY

Zadanie jakie postawili przed sobą organizatorzy w celu zorganizowania imprezy sportowej  w postaci półmaratonu, zostało podzielone na trzy części; przygotowawczą, organizacyjną oraz podsumowującą.

1.1. Część przygotowawcza.

-        Powołanie zespołu organizacyjnego, termin realizacji od XI 2012r.

-        Przygotowanie regulaminu, loga półmaratonu, które zostanie umieszczone na publikacjach, materiałach promocyjnych oraz gadżetach reklamowych.

-        Przygotowanie pism o współpracy oraz ofert reklamowych.

-        Prowadzenie rozmów z sponsorami, partnerami, patronami medialnymi oraz zawarcie odpowiednich umów i porozumień.

-        Przygotowanie spotów informacyjnych, komunikatów medialnych wraz z wysłaniem do odpowiednich mediów.

-        Przygotowanie formularza zgłoszeniowego, rejestracja poprzez stronę internetową MaratonyPolskie.pl lub listownie na adres klubu.

-        Przygotowanie innych nośników i materiałów informacyjnych  ( banery reklamowe, afisze, ulotki itp. ).

-        Przygotowanie zaproszeń dla gości i rozesłanie ich.

-        Wyznaczenie trasy na którym odbędzie się bieg, atest PZLA.

-        Przygotowanie zaplecza socjalnego, bazy hotelowej, miejsc parkingowych, nagród, medali pamiątkowych.

-        Podpisywanie porozumień i umów z: sędziami, obsługą medyczną, obsługą techniczną, wolontariatem, transportem, ochroną imprezy.

-        Przygotowanie budżetu ( dotacje otrzymane od samorządów i wpływy od sponsorów ).

1.2. Część organizacyjna.

-        Otwarcie biura zawodów, prowadzenie rejestracji zawodników.

-        Przygotowanie i zabezpieczenie trasy na której odbędzie się bieg.

-        Przygotowanie miejsc i stoisk promocyjnych dla sponsorów, gastronomii, obsługi medycznej, obsługi technicznej.

-        Rozstawienie banerów, materiałów reklamowych, elementów promocyjnych, koszy na śmieci.

-        Zabezpieczenie trasy przez służby porządkowe.

-        Sprawdzenie przybycia wszystkich osób: współorganizatorów, gości, sędziów, obsługi technicznej, medycznej, wolontariuszy, ochrony imprezy.

-        Przeprowadzenie zawodów, wyłonienie i nagrodzenie zwycięzców, wręczenie pamiątkowych medali.

-        Zapewnienie zdjęć i relacji telewizyjnej z uwzględnieniem loga sponsorów oraz partnerów.

1.3. Część podsumowująca.

-        Oczyszczanie miejsca imprezy.

-        Demontaż reklam, banerów, porządkowanie trasy biegu.

-        Przygotowanie i rozesłanie komunikatów podsumowujących do mediów.

-        Przygotowanie podziękowań i materiałów sprawozdawczych dla partnerów, sponsorów i patronów medialnych.

-        Przeprowadzenie analizy zawodów.

-        Podsumowanie imprezy sportowej – Półmaratonu Ziemi Puckiej.

ORGANIZACJA IMPREZY SPORTOWEJ

V PÓŁMARATON ZIEMI PUCKIEJ

2.1. TERMIN: 27.07.2013.

2.2. MIEJSCE I TRASA BIEGU:

-        Start godz.15:00 Stadion Miejski w Pucku.

-        Meta w Pucku na stadionie w godz. 16:00 – 18:00.

-        Trasa biegu ( 21,097 m. ): PUCK – BŁĄDZIKOWO – ŻELISTRZEWO – OSŁONINO – RZUCEWO – BŁĄDZIKOWO – PUCK. Po wybiegnięciu ze stadionu biegacze mieli do pokonania trasę wiodącą ulicami: Aleja Lipowa, 1Maja, przez Plac Wolności, 10 Lutego, Morskiego Dywizjonu Lotniczego, Pokoju, ponownie przez Plac Wolności, Sambora, Męczenników Piaśnicy, Nowy Świat a następnie w prawo Aleją Lipową w kierunku Błądzikowa.

-        Impreza została zgłoszona do kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

-        Trasa posiada atest PZLA.

2.3. CEL IMPREZY:

-        Popularyzacja i upowszechnianie biegów na Ziemi Puckiej.

-        Propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności.

-        Sportowa promocja regionu.

-        Wyłonienie najlepszych zawodników.

2.4. ORGANIZATORZY:

Lekkoatletyczny Klub Sportowy Ziemi Puckiej przy współpracy z:

-        Urzędem Miasta Puck,

-        Urzędem Gminy Puck,

-        Urząd Gminy Krokowa,

-        Starostwem Powiatowym w Pucku,

-        Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego,

-        Ministerstwem Sportu i Turystyki,

-        Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck,

-        Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku.

2.5. PARTNERZY I SPONSORZY:

Energa S.A. z siedzibą w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Pomorska Specialna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie, Polski Cukier Toruń, Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – Poznań, Wielkopolskie Towarzystwo Ubezpieczeń Życiowych i Rentowych, Concordia Capital S.A. - Poznań, BS Krokowa, Nadleśnictwo Wejherowo, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddz. Terenowy w Gdańsku, Agencja Nieruchomości Rolnej w Warszawie, PGNiG S.A. Warszawa, PERENTIS Spółka z o.o. Kartoszyno, Bank Polskiej Spółdzielczości, FX Energy Poland Warszawa, C- Media Spółka z o.o. Warszawa, Policja Państwowa w Pucku, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Pucku, Piekarnia – Cukiernia Konkol Aldona – Karwia, Balex Metal – Bolszewo, Hurtownia „ Bortex” Reda, Piekarnia Ireneusz Brzóska, SKK sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo – Handlowe w Pucku, TENT – Puck, Sołectwa: Błądzikowo, Osłonino, Żelistrzewo, Rzucewo.

2.6. PARTNERZY MEDIALNI:

-        MaratonyPolskie.PL,

-        Dziennik Bałtycki,

-        Twoja Telewizja Morska,

-        SportoweKaszuby.pl,

-        KIBOL.pl.

2.7. BIURO ZAWODÓW:

Biuro czynne było w dniu 26 lipca od godz. 15:00 do 24:00 oraz w dniu startu 27.07.2013 r. w godz. 8:00 – 14:00 w siedzibie Lekkoatletycznego Klubu Ziemi Puckiej przy Al. Lipowej 3c w Pucku ( hala sportowa zlokalizowana przy stadionie ).

2.8. ZGŁOSZENIA:

Zapisy do biegu można było dokonywać drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie MaratonyPolskie.PL lub listownie na adres klubu. Zapisy odbywały się do dnia 15.07.2013 r. lub do wyczerpania miejsc. Numery startowe wydawane były przy weryfikacji. Nie było możliwości zapisania się w biurze zawodów.

2.9. WARUNKI UCZESTNICTWA:

W biegu mogli brać udział wszyscy zawodnicy zrzeszeni i niezrzeszeni, który:

-        Ukończyli 18 lat lub nie ukończyli 16 lat, ale w dniu zawodów nie osiągnęli jeszcze pełnoletności pod warunkiem posiadania pozwolenia na udział w zawodach od rodziców lub prawnych opiekunów, z ich własnoręcznym podpisem ( wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna wraz z dowodem osobistym podczas weryfikacji zawodnika ).

-        Posiadali aktualne badania lekarskie o zdolności do udziału w biegach długodystansowych lub złożą własnoręcznie podpisane oświadczenie udziału w zawodach na własną odpowiedzialność.

-        Podpisali kartę zgłoszenia ( informacje zawarte w karcie, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych, służą do wykorzystania ich przez organizatora wyłącznie w celach reklamowych i marketingowych imprezy ).

-        Dokonali zgłoszenia i opłacili wpisowe do dnia 15.07.2013 w wysokości 30 zł. na rachunek organizatora. Uczestnicy kategorii M – 60 oraz K – 60 i starsi oraz mieszkańcy Ziemi Puckiej podlegają niższej opłacie startowej w wysokości 10 zł.

-        W biegu mogło wziąć udział pierwsze 700 osób, które dokonało zgłoszenia i opłacili wpisowe w wyżej określonym terminie. Do dnia 18.07.2013 organizator na stronie klubu oraz poprzez portal MaratonyPolskie.PL umieścił listę osób, które wpłaciły wpisowe i zmieściły się w limicie miejsc.

2.10. PUNKTY ODŻYWCZE:

Trzy punkty odżywcze zlokalizowano około 5, 11, i 16 km. Punkt odżywczy na 5 i 16 km. znajdował się w tym samym miejscu. Na punktach odżywiania organizatorzy dostarczyli wodę mineralną, a na 16 km. napoje izotoniczne oraz cukier w kostkach. Organizator nie przyjmował odżywek indywidualnych.

2.11. SZATNIE I DEPOZYT:

Szatnie i depozyt dla zawodników znajdowały się na terenie hali sportowej, przy biurze zawodów. Prysznice dla kobiet zlokalizowane były przy hali sportowej, dla mężczyzn w pobliskim gimnazjum ( około 150 metrów od mety ). Odnowa – masaż po biegu – był możliwy w pobliżu mety. Organizatorzy nie ponosili odpowiedzialności za przedmioty pozostawione bez zabezpieczenia lub skradzione podczas imprezy sportowej.

2.12. KATEGORIE WIEKOWE:

-        Kategoria generalna kobiet i mężczyzn.

-        Kategorie najlepszych zawodników – mieszkańców i mieszkanek Ziemi Puckiej.

-        Kategorie niepełnosprawnych ( wózkarzy ), nie odbyła się ze względu na trasę biegu.

-        Kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn:

KLASYFIKACJA KOBIET

KLASYFIKACJA MĘŻCZYZN

do 29 lat

1984 i młodsze

K – 20

do 29 lat

1984 i młodsi

M – 20

od 30 do 39 lat

1983 – 1974

K – 30

od 30 do 34 lat

1983 – 1979

M – 30

od 40 do 49 lat

1973 – 1964

K – 40

od 35 do 39 lat

1978 – 1974

M – 35

od 50 do 59 lat

1963 – 1954

K – 50

od 40 do 44 lat

1973 – 1969

M – 40

od 60 do 69 lat

1953 – 1944

K – 60

od 45 do 49 lat

1968 – 1964

M – 45

70 lat i więcej

1943 i starsze

K – 70 +

od 50 do 54 lat

1963 – 1959

M – 50

od 55 do 59 lat

1958 – 1954

M – 55

od 60 do 64 lat

1953 – 1949

M – 60

od 65 do 69 lat

1948 – 1944

M – 65

od 70 do 74 lat

1943 – 1939

M – 70

75 lat i więcej

1938 i starsi

M – 75 +

2.13. POMIAR CZASU:

Każdy uczestnik biegu otrzymał chip, który stanowił podstawę klasyfikacji. Jego brak skutkował dyskwalifikacją.

2.14. NAGRODY:

-        Ceremonia dekoracji najlepszych zawodników rozpoczęła się o godzinie 17:15.

-        Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał tak zwany pakiet startowy ( pamiątkowy medal, dyplom i talon na: zupę, napój, upominek od sponsora ).

-        Za zajęcie miejsc od I do VI wśród kobiet i mężczyzn, zawodnicy i zawodniczki otrzymali puchary i nagrody pieniężne.

-        Dla trzech najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach – puchary i nagrody pieniężne.

-        Dla trzech pierwszych zawodniczek i zawodników – mieszkanek i mieszkańców Ziemi Puckiej – puchary i nagrody pieniężne.

-        Dla najstarszego zawodnika i najstarszej zawodniczki – puchary.

-        Nagrody nie były dublowane.

NAGRODY PIENIĘŻNE WG N/W SPECYFIKACJI:

m.

GENERALNA M.

GENERALNA K.

KATEGORIE WIEKOWE.

I.

1.500 zł.

1.200 zł.

300 zł.

II.

1.200 zł.

1.000 zł.

200 zł.

III.

1.000 zł.

800 zł.

100 zł.

IV.

800 zł.

700 zł.

V.

600 zł.

500 zł.

VI.

500 zł.

400 zł.

2.15. WYNIKI:

Oficjalne wyniki biegu zostały opublikowane na stronie internetowej www.domtel-sport.pl, na stronie organizatora www.lks.puck.pl oraz na portalu www.maratonypolskie.pl.

2.16. KOSZTORYS:

  1. Koszty merytoryczne.

1.800 zł. -  wynagrodzenie trenerów, sędziów, opiekunów, opłaty startowe.

6.000 zł. - wyżywienie, zakwaterowanie, napoje.

1.500 zł. - obsługa techniczna ( zapewnienie bezpieczeństwa, nagłośnienie, obsługa         konferansjerska, eksploatacja sprzętu, niezbędne bieżące naprawy ).

1.500 zł. - obsługa medyczna.

1.000 zł. - koszty transportu, paliwo.

5.000 zł. - przygotowanie miejsca i sprzętu ( wynajem obiektów, wynajem sprzętu,          przygotowanie terenu ).

48.000 zł - nagrody.

640 zł. - ubezpieczenia.

  1. Koszty obsługi zadania publicznego, w tym koszty administracyjne.

400 zł. - materiały biurowe ( druki, papier, tusze/tonery ).

III. Inne koszty, w tym koszty wyposażenia i promocja.

600 zł. - obsługa promocyjna ( konferansjer, obsługa informatyczna i techniczna ).

900 zł. - materiały promocyjne ( druki, plakaty, papier, tusze/tonery ).

Przewidywane koszty na organizację imprezy sportowej wynosiły ogółem: 75.440 zł.

2.17. POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

-        zawodnicy startowali na własną odpowiedzialność,

-        bieg miał odbyć się bez względu na warunki pogodowe,

-        startujący w biegu mieli obowiązek zachowania zasad fair-play podczas trwania imprezy sportowej,

-        ustalono limit uczestników – 700 osób,

-        organizacja noclegu wyłącznie we własnym zakresie,

-        po zakończeniu imprezy sportowej przygotowano transport zawodników do Gdyni na połączenia kolejowe,

-        w kwestiach spornych, nie ujętych regulaminem, decyduje sędzia główny oraz organizator biegu,

-        organizator zastrzegł sobie prawo do zmian w regulaminie.

PODSUMOWANIE

Organizacja Półmaratonu Ziemi Puckiej jest na wysokim poziomie. Wynika to z doświadczenia z wcześniejszej organizacji Maratonu, który organizowano przez 25 lat, a biegi długie na Ziemi Puckiej organizuje się od ponad 30 lat. Piękne medale, dużo kategorii wiekowych, które są nagradzane, atrakcyjna trasa i miejsce rozgrywania biegu, powodują że Półmaraton Ziemi Puckiej cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy i kibiców. Szkoda tylko że bieg jest ograniczony przez limit startujących do 700 osób. Przygotowanie imprezy na większą ilość startujących, wiąże się z większymi potrzebami nakładów organizacyjnych, logistyki przygotowań oraz wzrostem kosztów finansowych. Tylko te czynniki powodują że Półmaraton Ziemi Puckiej nie otwiera się na większe rzesze biegaczy. Mam głęboką nadzieję, że uda się w Pucku zorganizować Półmaraton w którym ilość uczestników przekroczy tysiąc biegaczy.

„ DROBNA GARSTKA CZŁOWIEKA W TRUDZIE SIĘ WIELKIM PRZESILA, Z NÓG SETKI KROKÓW WYRZUCA I SETKI ODDECHÓW Z PŁUC, JAKIEŻ OLBRZYMIE ZMĘCZENIE TRZEBA ZNIEŚĆ NA DRODZE TEJ ZMÓC ”?

SPARTANIN – KAZIMIERZ WIERZYŃSKI

SPIS TREŚCI

Wstęp......................................................................................................................................................

Rozdział I...............................................................................................................................................

Plan organizacyjny.

1.1. Część przygotowawcza.

1.2. Część organizacyjna.

1.3. Część podsumowująca.

Rozdział II..............................................................................................................................................

Organizacja imprezy sportowej.

2.1. Termin.

2.2. Miejsce i trasa biegu.

2.3. Cel imprezy.

2.4. Organizatorzy.

2.5. Partnerzy i sponsorzy.

2.6. Partnerzy medialni.

2.7. Biuro zawodów.

2.8. Zgłoszenia.

2.9. Warunki uczestnictwa.

2.10. Punkty odżywcze.

2.11. Szatnie i depozyt.

2.12. Kategorie wiekowe.

2.13. Pomiar czasu.

2.14. Nagrody.

2.15. Wyniki.

2.16. Kosztorys.

2.17. Postanowienia końcowe.

Rozdział III...........................................................................................................................................

3.1. Podsumowanie.

Oświadczenie autora pracy

Świadom odpowiedzialności prawnej oświadczam, że niniejsza praca dyplomowa została napisana przeze mnie samodzielnie i nie zawiera treści uzyskanych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami.

Oświadczam również, że przedstawiona praca nie była wcześniej przedmiotem procedur związanych z uzyskaniem tytułu zawodowego w wyższej uczelni.

Oświadczam ponadto, że niniejsza wersja jest identyczna z załączoną wersją elektroniczną.

Data:                                                                                   Podpis autora pracy

 
Dzień z Kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz,
Ludwik, Piotr, Sebald

Do końca roku zostało 135 dni.
Zodiak: Lew
Licznik Odwiedzin
Odsłon : 1454931
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości