WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Czytelnictwo jest wspaniałą formą komunikacji. W tym kontekście mówimy o słowie drukowanym jako nośniku informacji, docierającym do odbiorcy głównie w formie książek i czasopism.
Czytanie książek to nie tylko sam proces zapoznania się z jej treścią. To również cała gama refleksji i doznań związanych z tym procesem. Siła oddziaływania książki może być ogromna.
W jednym z wywiadów Wisława Szymborska powiedziała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Jednak niestety stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. A przecież czytanie książek rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię, sprawia, że człowiek staje się kreatywny, wzbogaca i rozwija życie emocjonalne… I co najważniejsze – ma ogromne znaczenie w dziedzinie wychowania społecznego. Przede wszystkim czytanie uczy myślenia.  Natomiast telewizja i inne nośniki multimedialne często sprawiają, że człowiek bezwolnie poddaje się wpływowi tego, co zostaje mu przedstawione jako obiektywna prawda, gdy zazwyczaj  jest to osobista interpretacja.
Czytanie wyrabia cierpliwość. Nie jest szybkim i bezrefleksyjnym nośnikiem informacji. Z każdą stroną książki stopniowo zanurzamy się w narrację. Powoli przyswajamy treści. Sami decydujemy o tempie czytania. W każdym momencie możemy wrócić, cofnąć się do tego, co nas zajmuje. Możemy wszystko swobodnie przemyśleć.
Kontakt z książką z pewnością dostarcza wiedzy o świecie, ludziach, ale też pozwala nam dowiedzieć się czegoś o sobie samym. Pozwala zderzyć się ze sobą i ustalić własną hierarchię wartości. Czytanie pobudza rozwój osobowości. Młody człowiek poszukujący wzorów, budujący swój wizerunek – właśnie w literaturze może znaleźć fundament do samodzielnego konstruowania i wzbogacania osobowości. Do poszerzania wiedzy.
Książka jest również swego rodzaju płaszczyzną między młodzieżą i dorosłym. Na przykład, podczas wspólnego czytania uczymy się odnajdować płaszczyznę porozumienia, możemy uczyć się współodczuwania czy konstruktywnego rozwiązywania problemów. Możemy też znaleźć odpowiedzi na trudne pytania. Książka to doskonały pretekst do rozmowy, wymiany poglądów i spostrzeżeń. Dorośli i młodzież mogą w łatwy i mądry sposób nawiązywać kontakt dzięki czytaniu książek. To świetny sposób na budowanie więzi rodzinnej i emocjonalnej. Czytanie może stać się podstawą budowania autorytetu.
Zatem – powinniśmy uświadomić sobie, że czytanie jest mobilizujące, pożądane i mądre. Czytanie przynosi dużo pożytku. Buduje więź między dorosłymi i dziećmi. Uczy myślenia. Pomaga w zrozumieniu ludzi, świata, ale przede wszystkim siebie. Stymuluje rozwój mózgu, rozwijając język i wyobraźnię. Wskazuje wartości moralne i wpływa na zmianę postaw. Wyrabia dobre nawyki, wspomagając cierpliwość. Chroni przed uzależnieniem od telewizji, komputera i telefonu.
Dlatego – czytajmy razem, osobno, czytajmy komuś i dla siebie. J

 
Dzień z Kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz,
Ludwik, Piotr, Sebald

Do końca roku zostało 135 dni.
Zodiak: Lew
Licznik Odwiedzin
Odsłon : 1454931
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 77 gości