Boliwia

BOLIWIA

Jest to kraj Ameryki Południowej. Leży w środkowej części kontynentu. Graniczy z pięcioma krajami: Brazylią, Peru, Chile, Argentyną i Paragwajem. Stolicą jej jest La Paz. Kraj swą nazwę zawdzięcza Simónowi Bolivarowi (1783-1830) noszącemu przydomek El Libertador (Wyzwoliciel). Bolivar brał udział w walkach o wyzwolenie spod panowania konkwistadorów hiszpańskich i przyczynił się do powstania kilku innych państw (Wenezueli, Wielkiej Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Górnego Peru - przemianowanego na Boliwię). Stworzył konstytucję Boliwii, na której wzorowały się ustawy zasadnicze innych państw kontynentu. Do dzisiaj jest wielkim bohaterem Ameryki Południowej.Powierzchnia Boliwii jest trzykrotnie większa od powierzchni Polski i wynosi 1098,6 tys. km². Kraj ten  zamieszkuje zaledwie 8 mln. ludzi. Są to przede wszystkim Indianie i Metysi, choć nie brakuje tu białych. Wśród Indian są potomkowie plemion Keczua i Ajmarowie. Stanowią oni ponad 40% ludności. Prawie 3/4 ludności mieszka w Andach (obszary powyżej 3000 m n.p.m.). Językiem urzędowym tego kraju jest język hiszpański, ale używa się tu również wielu języków miejscowych np: ajmara, keczua.
Boliwia jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Ludzie przeważnie żyją z tego, co urodzi ziemia. Wschodnia część kraju, zwana Oriente, jest niziną. Panuje tu klimat podrównikowy z bardzo dużą ilością opadów. Uprawia się tu przede wszystkim ryż, pszenicę, jęczmień, kukurydzę, trzcinę cukrową, kakaowiec a także prawie 300 gatunków ziemniaków. W niektórych rejonach Boliwii wielu Indian żyje jeszcze tak, jak żyli ich praprzodkowie: z dnia na dzień. Ponieważ w tym rejonie klimat jest sprzyjający, cokolwiek zostanie posiane lub posadzone, to natychmiast rośnie. Jednakże ludzie ci nie potrafią pracować, dlatego też panuje tam bieda i głód. Często się zdarza, że nie mają nawet domów. Parę patyków przykrytych liśćmi z palm często służy im za mieszkanie. Zachodnia część kraju, to Andy Boliwijskie składające się z trzech pasm Kordylierów. Najwyższym szczytem jest Nevado Illampu o wysokości 6550 m n.p.m. Wewnątrz gór na wysokości 3000 - 3800 m n.p.m. leży płaskowyż Wyżyny Boliwijskiej zwany Altiplano. Tu leżą jeziora: Titikaka - największe wysokogórskie jezioro na Ziemi, Coipasa i Poopó. Życie tu jest o wiele trudniejsze. W wyższych partiach gór ostry klimat niemiłosiernie daje się we znaki żyjącym tam ludziom. Zimno, brak opadów i prawie nagie, kamieniste skały nie stanowią sprzyjających warunków do życia. Na tym terenie w miarę możliwości hodowane są owce i lamy.
Boliwijczycy są ludźmi o pogodnym usposobieniu i głębokim wyczuciu religijnym. Radość bycia z innymi stanowi dla nich wielką wartość. Stąd razem przeżywają święta i zabawy, a i chętnie razem pracują. Rodziny boliwijskie są na ogół dość liczne. W każdej z nich jest spora gromadka dzieci. Rodzice często nie są w stanie wyżywić swoich pociech. Bywa więc, że dzieci głodują. Wiele z nich od najmłodszych lat pracuje. Nie ma też możliwości na naukę. Z tego też powodu w kraju jest ponad 20% analfabetów, czyli ludzi, którzy nie umieją czytać i pisać. Prawie milion dzieci nie chodzi do szkoły. Na obszarach wiejskich tylko 1/3 dzieci kończy naukę po 5 klasie. Później, podobnie jak ich rodzice, pracują na polach, przy pasieniu bydła, a nawet przy zbiorach koki ...
W Boliwii są szkoły państwowe i prywatne. W szkołach państwowych nauka nic nie kosztuje, ale dziecko musi mieć mundurek i podstawowe przybory szkolne. Rodziców przeważnie na to nie stać. Szkoły prywatne są bardzo drogie i tylko nieliczne dzieci mogą z nich korzystać. W najgorszej sytuacji są dziewczęta. Połowa z nich w ogóle nie chodzi do szkoły.

 
Dzień z Kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz,
Ludwik, Piotr, Sebald

Do końca roku zostało 135 dni.
Zodiak: Lew
Licznik Odwiedzin
Odsłon : 1454931
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości