O akcji

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej we współpracy z UNICEF, UNESCO, UNHCR oraz Polskim Towarzystwem Afrykanistycznym ogłosiły w 2002/2003 r. kolejną edycję konkursu: „Mój szkolny kolega z Afryki”. Celem tego programu było:

  • zainteresowanie jak najszerszego grona instytucji problematyką afrykańską;
  • niesienie pomocy konkretnym dzieciom zamieszkującym kontynent afrykański;
  • zachęcenie dzieci do współpracy z polskimi misjonarzami pracującymi w Afryce;
  • uwrażliwienie uczniów na los ich rówieśników żyjących w krajach Trzeciego Świata;
  • nauczenie umiejętności włączania się w ogólnopolskie akcje charytatywne.

Ponieważ wcześniej s. Bonfilia Kaźmierczak - katechetka naszego Gimnazjum nawiązała kontakt z misjonarzami pracującymi w Boliwii (kraju Ameryki Południowej), postanowiła tę akcję przenieść na teren boliwijski. Akcja ta została nazwana:

„Mój Kolega Boliwijczyk”

Do tej pory było to zbieranie znaczków i przekazywanie ich do punktów sprzedaży, z których pieniądze były przeznaczane na potrzeby misji. Od 2002 roku podjęto akcję zbierania dobrowolnych ofiar z przeznaczeniem ich na utrzymanie jednego, konkretnego dziecka w sierocińcu w Boliwii. W tę akcję początkowo aktywnie włączyło się osiem klas. Uzbierano łączną kwotę 430,- zł. Pieniądze te zostały przekazane w czerwcu 2003 r. na ręce s. Rosario Huanca - dyrektorki boliwijskiego sierocińca w Montero. W związku z tym gościliśmy w naszej szkole pięć sióstr misjonarek: trzy Polki: s. Emilię Malczak, s. Marię Potrykus i s. Ritę Kurdziel oraz dwie Boliwijki: s. Rosario Huanca i s. Ines Vargas. Pod opieką naszego Gimnazjum od września 2003 r. jest maleńka Bianka (dwuletnia wychowanka misyjnego sierocińca). Grono Pedagogiczne również włączyło się w akcję przeprowadzaną na terenie naszej szkoły dokładając do powyższej kwoty jeszcze 350,- zł., co pozwala na przyjęcie jeszcze jednego dziecka pod opiekę szkoły. Od września 2003 r. Laura Flores - piętnastoletnia wychowanka sierocińca z Montero. Akcja, która z takim powodzeniem rozpoczęta w 2002 roku szkolnym jest kontynuowana do tej pory i włączyły się do niej wszystkie klasy naszego Gimnazjum. Ponadto pragniemy również wykorzystać pomysł dzieci, aby zbierać na ten cel makulaturę. Ufamy, że dzieci poznając problemy swych rówieśników w innych krajach, będą umiały również sobie nawzajem pomagać.

 
Dzień z Kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz,
Ludwik, Piotr, Sebald

Do końca roku zostało 135 dni.
Zodiak: Lew
Licznik Odwiedzin
Odsłon : 1454931
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości