Siostry SERCANKI

Istnieją (formalnie) od 15 kwietnia 1894 r., kiedy to w święto Opieki św. Józefa, pierwsza sercanka, matka Klara Szczęsna podczas nabożeństwa w domowej kaplicy odczytała w imieniu dwunastu kandydatek akt ofiarowania się Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Dzięki zgodności Ustaw z prawem kościelnym Zgromadzenie nie miało trudności w uznaniu i przyjęciu przez Kościół. Już 15 lutego 1909 r. Kongregacja dla Zakonników wydała dekret pochwalny, 19 marca 1912 r. - zatwierdzenie Zgromadzenia i jego Konstytucji na lat siedem, zaś 30 stycznia 1923 r., w niecałe 29 lat od dnia założenia, Zgromadzenie uzyskało ostateczną aprobatę Stolicy Apostolskiej.Od początku swojego instnienia Siostry Sercanki tworzyły i zajmowały się licznymi placówkami o charakterze dydaktyczno - wychowawczym oraz charytatywnym. Powstały między innymi schroniska (Stryj, Sennheim, Neckarsulm), ochronki (Przemyśl, Biecz, Kielce, Słomniki, Liw), sierocińce (Przemyśl, Koło, Korytnica), szkoły gospodarcze (Przemyśl, St. Ludan, Korczyna). Siostry podejmowały również pracę administracyjną i pielęgniarską w wielu szpitalach oraz domach starców.Siostry nie ograniczyły się jedynie do obszaru ojczystej ziemi. Obecnie pracują także we Włoszech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Libii i Boliwii oraz na Ukrainie.
 
Dzień z Kalendarza

Dzisiaj jest: Niedziela
19 Sierpnia 2018
Imieniny obchodzą
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz,
Ludwik, Piotr, Sebald

Do końca roku zostało 135 dni.
Zodiak: Lew
Licznik Odwiedzin
Odsłon : 1454931
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości